Modernizacja Domu Kostka Polska

Kostka Polska przed modernizacjąW tym artykule chcemy przybliżyć zagadnienie Domu Kostka Polska. Podjęliśmy się tego niełatwego tematu z okazałą satysfakcją i motywacją, pragnąc pokazać, że jeśli ma się stosowną wiedzę oraz pasję w kontekście tematu, można się z nim zmierzyć i wyjść obronną ręką.

Dobry zespół architektów z obszerną wiedzą i doświadczeniem w projektowaniu kreatywnym posiadający lata praktyki jest w stanie podjąć tego typu zlecenia. Jeśli Architekt uczestniczył w projektowaniu obiektów biurowych i usługowych, przez projekty obiektów jednorodzinnych aż po modernizację już istniejących domów to efektem tych doświadczeń może być praktyczny projekt modernizacji Domu Kostki.

Kostka Polska – czym dokładnie jest oraz z czym wiąże się ich historia?

Tzw. domy kostka to nie szybki, jednorazowy wytwór, ale projekty wiekowe, jakie pojawiały się na mapie Polski w okresie gospodarki socjalistycznej. Wszystko rozpoczęło się w latach 60-tych w gospodarce soc-realistycznej, a za koniec popularności tychże wzorów można uznać rok 1989. Nie będzie również przesadnią oznajmić, że są nie jako bliskoznacznikiem czasów PRL-u, z czym też bezsprzecznie większości z nas się kojarzą.

Dom kostka – O co chodzi?

Kostka polska po modernizacjiOsoby zaznajomione z tematem wiedzą, iż w tych czasach prawo budowlane pozwalało posiadać nie więcej, niż 110 m2, przestrzeni użytkowej – co jak wolno się domyślać nie było ilością starczającą, a to doprowadziło do rozmaitego rodzaju prób przechytrzenia przepisów. Mowa tu o rozwiązaniach takich jak małe parterowe lokale mieszkalne pełniące oficjalne funkcję piwnic – nieoficjalnie mieszkań w suterenie, czy tworzenie kurników, które nieoficjalnie były garażami. Budowle były równocześnie praktycznie o takich samych proporcjach, co przełożyło się na ich powtarzalność. Było to wynikiem dopuszczalnej w tych czasach wielkości działki oraz prostej techniki budowniczej, którą w tych czasach dysponowaliśmy. Z tego powodu stropy nie mogły posiadać odpowiednio ogromnej rozpiętości, a cała bryła obiektu przybierała formę powtarzalnego sześcianu, osławionej „kostki”.
Czym jeszcze charakteryzują się domy kostki?  – Na pewno należałoby wspomnieć, iż mimo tych wszelkich barier widoczne było jak na tacy dążenie posiadaczy domów kostek do dodania różnych szczegółów, dzięki którym ich posiadłość otrzymywała „charakter”. Stąd różnorodnego rodzaju tarasiki,balkoniki z balustradami. Posiadanie takowego dodatku w swojej „kostce” było najlepszym sposobem na podkreślenie bycia „na czasie” mimo, że same w sobie nie były to zbytnio estetyczne detale.

Na koniec, osoba świadoma rysu historycznego domów kostki ma obowiązek przede wszystkim pamiętać o ich następujących cechach: powtarzalności, funkcjonalności i rytmie podziałów elewacji.

Jeśli kogoś interesują atrakcyjne rozwiązania oraz możliwości modernizacji domu kostki, należałoby wpaść na stronę internetową www.kostkapolska.pl, do czego serdecznie zachęcamy. Jest tam sporo rozwiązań, a także animacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *