Wondół Challenge 2018

Dla wszystkich zainteresowanych górami i nie tylko! Zbliża się Wondół Challenge 2018 i będzie to już jego 8 edycja. Pierwszy dzień jak zwykle w Gliwicach w tym roku 02.03.2018 w CEK Politechniki Śląskiej. Uwaga! WSTĘP WOLNY! W kolejnych dniach 3-4.03.2018 widzimy się w Szczyrku w Orlim Gnieździe.
Program festiwalu można znaleźć tutaj.

Poniżej, informacja medialną jaką można przeczytać na stronach festiwalu.

Wondół Challenge 2018

Pierwszy weekend marca to tradycyjnie już Festiwal Górski Wondół Challenge 2018, festiwal który dzięki swojej niepowtarzalnej atmosferze i programowi co roku przyciąga wielu miłośników gór i aktywnego wypoczynku. Ósma już edycja festiwalu, trzymając się dobrej tradycji, zapowiada się bardzo atrakcyjnie, nie zabraknie filmów, warsztatów, szkoleń oraz ciekawych prelekcji.

W tym roku nie tylko fani himalaizmu żyją Narodową Zimową Wyprawą na K2 dlatego nie zabraknie tego akcentu również na festiwalu, zaprezentowane zostaną filmy o minionych dokonaniach polskich lodowych wojowników na tej górze: film o pierwszej wyprawie z 1987/1988, której kierownikiem był Andrzej Zawada oraz tej z 2002/2003 pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego. Także na temat K2 oraz wypowie się w swojej prelekcji szef Polskiego Himalaizmu Zimowego 2016-2020 im. Artura Hajzera – Janusz Majer oraz Zbigniew Terlikowski uczestnik wyprawy z 2002/2003. W trakcie spotkania z Krzysztofem Kwiatkowskim, na temat robienia filmów sportowych i z drona, pokazany zostanie też m.in. film o przygotowaniach Adama Bieleckiego do aktualnej wyprawy.

Zaprezentowane zostaną również najnowsze filmy z Banff Mountain Film Festival oraz wielkrotnie nagradzany film Wojtka Kozakiewicza „Mama” – o najbardziej utytułowanej polskiej wspinaczce Kindze Ociepce-Grzegulskiej. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach. O tym jak przygotować się na samodzielny trekking i zorganizować zimowy biwak opowie znany z Wielkiego Szlaku Himalajskiego – Bartosz Malinowski. Zainteresowani nowinkami technicznymi będą mogli dowiedzieć się więcej na temat splitbord’u, podczas spotkania z Tomaszem Muchą. Nie zabraknie też terenowych warsztatów lawinowych prowadzonych przez Sebastiana Fijaka. Jak zwykle obecni będą
ratownicy z Beskidzkiej Grupy GOPR, którzy przeszkolą z zakresu udzielania pierwszej pomocy, we współpracy z PZU.

Największą atrakcją Wondół Challenge 2018 będą jednak wystąpienia gości, oprócz wspomnianego Janusza Majera i Zbigniewa Terlikowskiego publiczność będzie mogła zobaczyć: Angelikę Chrapkiewicz-Gądek- kobieta pełna pasji i pozytywnej energii, która pomimo choroby nie rezygnuje ze swoich pasji i gór wysokich, Piotra Hercoga – ultramaratończyka, najbardziej utytułowanego polskiego biegacza górskiego, który wbiegł m.in. spod bazy wypadowej na Mount Everest (5364 m) do Namche Bazar (3446 m), zespół Silesia Winter Swimming – uczestników pionierskiej wyprawy na Arktykę oraz Bogusława Hynka – fotografika i reportera, który samotnie, w trzydzieści trzy dni pokonał Wysokogórski Szlak Pirenejów. Jednak największymi gwiazdami będą Aleksander Doba – podróżnik, kajakarz i zdobywca, o którego wyczynach usłyszał cały świat oraz Simone Moro – włoski wspinacz i himalaista, pierwszy zimowy zdobywca Sziszapangmy, Makalu, Gaszerbrum II oraz Nanga
Parbat.

Jak co roku, przy okazji festiwalu, organizowany będzie RMD Winter Run, który zaliczany jest do Montrail Ligi
Biegów Górskich 2018.

Tradycyjnie też nie zabraknie festiwalowego kiermaszu, wystaw fotografii oraz przedszkola dla najmłodszych. Całe rodziny będą mogły też korzystać z okazji by w okazyjnej cenie wykupić widowiskowy lot śmigłowcowcem.