Kieliszki – Jakie do jakiego wina?

kieliszki, kieliszki do winaJakie wybrać kieliszki to odwieczny dylemat każdej osoby przygotowującej przyjęcie. Istnieją setki stylów kieliszków przeznaczonych do różnych celów i rodzajów wina. Warto wiedzieć, iż w trakcie degustacji wina to, w jakim szkle się je podaje ma ogromne znaczenie. Jednak dopasowanie jednego z drugim wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać – znajomość kilku kluczowych zasad może sprawić, że wybór kieliszków będzie naprawdę prosty. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci się w tym odnaleźć.

Kieliszki: rozmiar i kształt

Zwykle ma się do wyboru różne rozmiary kieliszków, w takim układzie lepiej sprawdzą się:

  • mniejsze kieliszki do wina białego,
  • większe kieliszki do czerwonego wina.

Powodem, dla którego do białego wina lepiej sprawdzają się mniejsze kieliszki jest fakt, iż ten trunek nie powinien zbytnio się rozgrzać przed spożyciem. Jeśli chodzi o wielkość kieliszków do czerwonego wina, im bardziej hojny, tym lepiej.

Dobra wskazówka: jeśli możesz, wybierz kieliszek w kształcie balonu, aby wino mogło zapewniać lepszy smak. W ten sposób też pozwala się winu na rozwinięcie pełnego bukietu. Wino potrzebuje przestrzeni do oddychania, a zwężający się kształt najlepiej nadaje się do uwolnienia tegoż aromatu.

W przypadku wina schłodzonego najlepiej postawić na cienkie, gładkie i bezbarwne szkło. Jeśli szkło jest masywne, ma wzory lub kolor, nikt nie będzie w stanie docenić wyglądu wina – a to jest bardzo istotną częścią degustacji tego trunku.

Natomiast do win musujących bądź szampana lepiej wybrać kieliszek w kształcie tulipana. Kształt ten pomaga utrzymać bąbelki w nienaruszonym stanie przez dłuższy czas i zapewnia jak najlepszy smak i aromat podczas picia tego rodzaju napoju.

Wybór kieliszków: okazja

W przypadku wina towarzyszącego kolacji wybierz kieliszki, które są nieco większe, aby mogły pomieścić więcej napoju, przy równocześnie zapewnieniu jeszcze sporej ilości pustej przestrzeni w szkle, natomiast w przypadku degustacji wina wybierz mały kieliszek – który już nie musi być tak zjawiskowy i pojemny. Zajrzyj też na Kieliszki.Net by pozyskać jeszcze więcej interesujących ciekawostek z kuchnią w tle.