#2 Nauka włoskiego – Słownictwo, co musisz wiedzieć?

Mam nadzieję, że zainteresowałem Cię ostatnim wpisem o przełamywaniu strachu przed rozmową w języku obcym. Dzisiaj znowu porozmawiamy sobie o języku włoskim, ale w innej odsłonie. W skrócie – co musisz wiedzieć o słówkach włoskich przed rozpoczęciem nauki!?

Ile mamy rodzajów?

Słówka w języku polskim w liczbie pojedynczej mogą być, rodzaju męskiego, żeńskiego i nijakiego. Podobnie jest w języku niemieckim. Całe szczęście (oszczędza nam to sporo nauki) w języku włoskim znajdziemy tylko dwa rodzaje – męski i żeński. Istnieje dużo możliwości na rozpoznanie rodzajów rzeczowników, jednak najlepiej uczyć się ich razem ze słówkami.

Dla zapominalskich mamy pocieszenie – większość rzeczowników, które w języku polskim są rodzaju żeńskiego i męskiego, pokrywają się z włoskimi odpowiednikami. Problem jest tylko w przypadku rodzaju nijakiego.

Czy nauka jest łatwa?

Nauka słownictwa włoskiego przypomina mieszankę każdego języka świata. Jeśli znasz więcej niż 3 języki obce, 50% wiedzy masz już w rękawie, grunt to ją dobrze uporządkować. O dziwo i w języku polskim znajdziemy łudząco podobne słówka jak w języku włoskim. Czyni to naukę bardzo łatwą i przyjemną. Jeśli doliczymy do tego krótkie zapisy słówek (włosi nie mają długich słów), prostą wymowę, 2 rodzaje, tak – włoski ma bardzo łatwe słownictwo!

Gdzie i jak się uczyć?

Najlepiej od razu grupować tematycznie zbieraną wiedzę. W internecie w języku polskim nie istnieje wiele dobrych stron internetowych o włoskim, ale jeszcze raz skieruję Cię na stronę, która była podlinkowana w ostatnim wpisie – słówka po włosku. Spokojnie możesz nauczyć się z niej wszystkich potrzebnych, podstawowych słów.

Warto zapisywać sobie słowa z którymi masz problem na kartkach, w telefonie i powtarzać codziennie, aż do znudzenia. Zasadą w nauce słówek jak i w wymowie (pisałem o tym) jest cierpliwość i powtórki poznanych już słów!